Projekt współfinansowany przez Warszawskie Inowacje Edukacyjne
E-przewodnik po Dzielnicy Wola
Zabytki wolskie > Pałacyk Bogusławskiego
Pałacyk Bogusławskiego Pałacyk Bogusławskiego

Pałacyk Bogusławskiego - zespół architektoniczny położony przy ulicy Żelaznej 97. Nieznane jest nazwisko architekta - przypuszcza się, iż mógł nim być Bonawentura Solari. W 1791 r. Wojciech Bogusławski kupił w tym miejscu plac pod budowę pałacu, która zakończyła się w 1807 roku. Budowla znajdowała się pomiędzy dwiema parterowymi oficynami. Jedna mieściła w sobie mieszkania, druga natomiast wozownie i stajnie. W 1825 roku budynek zakupił Feliński, wtedy to założono w pałacyku ochronkę - opiekę nad nią sprawowało Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Marii.

W roku 1863 na dziedzińcu postawiono rzeźbę Matki Boskiej, wykonaną przez Andrzeja Pruszyńskiego. Podczas okupacji hitlerowskiej przy pałacyku znajdował się mur getta, przez który siostry zakonne niosły stałą pomoc żydowskim dzieciom.

W czasie powstania warszawskiego oddziały niemieckie dokonały dużych zniszczeń pałacyku. Po II wojnie światowej został odbudowany w stylu klasycystycznym.

Na dziedzińcu pałacu stoi także odsłonięty w 2007 roku pomnik założyciela zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Marii - Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.

© Zespół Szkół nr 32 im. K. K. Baczyńskiego w WarszawiePowrót na górę stronyDo góry