Projekt współfinansowany przez Warszawskie Inowacje Edukacyjne
E-przewodnik po Dzielnicy Wola
Zabytki wolskie > Kościół Miłosierdzia Bożego i świętej Faustyny
Kościół Miłosierdzia Bożego i świętej Faustyny

Historia parafii rozpoczęła się w XIX wiek. Na początku znajdowała się tu należąca do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia drewniana kaplica. W 1873 roku architekt Władysław Kosmowski zaprojektował kaplicę murowaną. Początkowo kaplica była skromna, nie wyróżniała się spośród innych budynków z powodu utajnienia działalności sióstr po upadku Powstania Styczniowego. W 1936-1938 roku dobudowano nawę boczną oraz dzwonnicę. 1 sierpnia 1925 roku do Zgromadzenia Sióstr została przyjęta Helena Kowalska, która rok później otrzymała imię zakonne - Faustyna.

W czasie II wojny światowej kaplica i zabudowania klasztorne zostały spalone przez Niemców. Dopiero 28 marca 1974 roku ks. Wojciech Czarnowski uzyskał zgodę na odbudowę budynku. W dniu 21 kwietnia 1974 roku do kaplicy przybył Ks. Kardynał Stefan Wyszyński, poświęcił dzwon, a w maju tego samego roku nadał jej rangę kościoła pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. 15 grudnia 1980 roku parafia została powołana do życia. Utworzona została z części sąsiednich parafii św. Augustyna na Muranowie i Narodzenia NMP na Lesznie. Pierwszym proboszczem został ks. Wojciech Czarnowski.

W kościele odbywały się m.in. tajne posiedzenia Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, głośna sztuka Ernesta Brylla pt. "Wieczernik" w reżyserii Andrzeja Wajdy, a także zorganizowano Ośrodek "TYLKO z Darów Miłosierdzia", który otoczył opieką bezdomnych. W 1998 r., do tytułu parafii dołączono imię św. Faustyny, orędowniczki Miłosierdzia Bożego. Podczas kiedy proboszczem był Tadeusz Polak, kościół został rozbudowany i odnowiony. Od 29 czerwca 2011 roku proboszczem parafii jest ks. Krzysztof Stosur.

© Zespół Szkół nr 32 im. K. K. Baczyńskiego w WarszawiePowrót na górę stronyDo góry