Projekt współfinansowany przez Warszawskie Inowacje Edukacyjne
E-przewodnik po Dzielnicy Wola
Zabytki wolskie > Cmentarz Żydowski
Cmentarz Żydowski Cmentarz Żydowski Cmentarz Żydowski

Cmentarz żydowski w Warszawie – największy cmentarz żydowski w województwie mazowieckim, drugi, co do wielkości w Polsce i jeden z największych na świecie. Cmentarz położony na Powązkach obok cmentarzy innych wyznań. Cmentarz zajmuje powierzchnię ok. 33,3 ha, znajduje się na nim około 200 tysięcy nagrobków (macew) stanowiących jedne z najcenniejszych zabytków małej architektury Warszawy i Polski.

Teren cmentarza jest podzielony na kwatery: ortodoksyjną, postępową, dziecięcą, porządkową, wojskową i gettową. W części ortodoksyjnej istnieje jeszcze podział na część kobiecą i męską oraz specjalną do chowania świętych ksiąg. Cmentarz jest cały czas czynny i służy żydowskiej społeczności Warszawy i okolic.

Podczas II wojny światowej cmentarz był częściowo zdewastowany, dochodziło na nim do zbiorowych egzekucji i masowych pochówków zamordowanych osób w getcie warszawskim oraz poległych powstańców getta warszawskiego, partyzantów żydowskich i żydowskich powstańców z powstania warszawskiego. 15 maja 1943 po likwidacji getta warszawskiego hitlerowcy wysadzili w powietrze wszystkie budynki znajdujące się na cmentarzu, w tym synagogę.

W 1944 teren cmentarza był polem zaciętych walk powstańców z batalionów Zośka i Parasol.Obecnie cmentarz żydowski jest jednym z cennych zabytków Warszawy.

© Zespół Szkół nr 32 im. K. K. Baczyńskiego w WarszawiePowrót na górę stronyDo góry