Projekt współfinansowany przez Warszawskie Inowacje Edukacyjne
E-przewodnik po Dzielnicy Wola
Zabytki wolskie > Cmentarz Wolski
Cmentarz Wolski

Rzymskokatolicki Cmentarz Wolski mieści się przy ulicy Wolskiej 180/182 w dzielnicy Wola. Pierwszy cmentarz rzymskokatolicki na Woli należał do parafii św. Wawrzyńca. Po klęsce powstania listopadowego świątynię parafialną przekształcono w cerkiew, a cmentarz przeznaczono dla ludności prawosławnej.

Wkrótce jednak reaktywowano parafię rzymskokatolicką, której siedziba znajdowała się odtąd w kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika przy ulicy Bema.

Nowy cmentarz założono w 1854 roku na terenach tzw. księżej wólki z przeznaczeniem dla miejscowej ludności. Nekropolia szybko się rozrastała. Powiększano ją kilkukrotnie w 1874, 1882 i 1899 roku. Dane z lat 1925-1937 mówią o powierzchni 9,1 ha. Dziś cmentarz zajmuje 12 hektarów na dwóch prostokątnych, prostopadłych do siebie placach. Aktualnie na nekropolii nie dostawia się już nowych grobów.

Na cmentarzu stoi kościół św. Grzegorza Wielkiego, zbudowany w latach 1962-1963.

Obok cmentarza znajduje się Cmentarz Powstańców Warszawy z pomnikiem Polegli Niepokonani. W sąsiedztwie znajdują się też: Cmentarz Prawosławny, Cmentarz Karaimski i Cmentarz Mariawicki.

Na cmentarzu wolskim spoczywają wielcy Polacy, zasłużeni dla naszej Ojczyzny m. in.: Wiktor Borowski (dziennikarz), Wiesław Drzewicz (aktor), Alfred Kaftal (prawnik, profesor UW), Apoloniusz Kosiński (ks. kanonik, pierwszy rektor kaplicy św. Grzegorza), Jan Kugler (zawodnik i trener tenisa stołowego), Barbara Rachwalska (aktorka), Stefan Zembrzuski (ksiądz prałat, wieloletni proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego na Jelonkach, dziekan dekanatu jelonkowskiego, kanonik gremialny Kapituły Kolegiackiej Wilanowskiej).

© Zespół Szkół nr 32 im. K. K. Baczyńskiego w WarszawiePowrót na górę stronyDo góry