Projekt współfinansowany przez Warszawskie Inowacje Edukacyjne
E-przewodnik po Dzielnicy Wola
Zabytki wolskie > Cmentarz Ewangelicko-Reformowany
Cmentarz Ewangelicko-Reformowany Cmentarz Ewangelicko-Reformowany

Cmentarz Ewangelicko-Reformowany w Warszawie przy ul. Żytniej 42 został założony w 1792 roku za czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Groby tak duchownych, jak i świeckich charakteryzuje prostota i brak symboli religijnych. Oba te fakty wypływają z nauki Kościoła Reformowanego, która stanowczo zabrania wykonywać wizerunków dla celów kultowych. Stąd nawet krzyż, jako miejsce śmierci Chrystusa jest na Starym Cmentarzu rzadko spotykany. Mimo to znajduje się tu około 100 pomników z XIX wieku o dużej wartości artystycznej i dlatego cmentarz wpisany jest w rejestr zabytków kultury narodowej. Zabytkiem jest oczywiście największy grobowiec na cmentarzu - kaplica Kronenbergów, zbudowana według projektu K. Wojciechowskiego.

Dawna kaplica cmentarna i budynki administracyjne, przylegające do ul. Młynarskiej, zostały zburzone w czasie Powstania Warszawskiego. W wyniku ostrych walk, stoczonych tu przez oddziały zgrupowania "Radosław" w dniach 5 i 6 sierpnia 1944 r. zniszczone zostały w znacznym stopniu mury cmentarza. Wiele grobów zostało rozbitych. Spacer po cmentarzu wskaże, jak wielu zasłużonych Polaków spoczywa na tym stosunkowo niewielkim terenie.

© Zespół Szkół nr 32 im. K. K. Baczyńskiego w WarszawiePowrót na górę stronyDo góry